Facebook BloggerPinterest Instagram

Interiérový designér nebo dekoratér?

Interiérový designér nebo dekoratér?

Cítíte, že vaše bydlení potřebuje změnu. Stěhovat se nechcete nebo nemůžete, ale stejně byste rádi proměnili svůj životní prostor. Pomoci vám může interiérový dekoratér nebo interiérový designér. Poradíme vám, jak si mezi nimi vybrat.

Uvažujete o proměně svého bydlení? Procházíte svým domovem a lámete si hlavu nad tím, jak mu vdechnout novou tvář? Možná zkuste uvažovat o službách bytového designéra nebo dekoratéra. Životní prostor si ovšem můžete zkusit vylepšit i vlastními silami. Riskujete ale, že se vám konečný výsledek nebude zamlouvat, např. si v dobré víře koupíte drahý kus nábytku, který si s ostatním vybavením interiéru „nesedne“. Pokud chcete perfektní výsledek, vyberte si odborníka. Na trhu je jich víc než dost. O to je však složitější najít toho pravého, který vám bude vyhovovat.

Víte, co chcete?

Odborníka vybírejte podle svých skutečných potřeb. Pokud uvažujete o zásadní proměně svého bydlení a současně se mění vaše požadavky, například čekáte přírůstek do rodiny nebo vaše děti už dávno odrostly, zvolte bytového designéra. Ten bude schopný dát vašemu prostoru nové využití a současně si poradí se všemi možnými problémy, které jeho úpravy přináší. Musíte však počítat s větší investicí. Pravděpodobně vás čeká nákup nábytku, doplňků, nových rostlin, možná také malování a další úprava stěn. Bytový designér má komplexní znalosti a dokáže vytvořit nejen hezký, ale především funkční prostor, který dokáže splnit vaše potřeby. Ve správně vytvořeném prostoru se lidé cítí příjemně a dobře se jim používá.

Naopak bytový dekoratér neprovádí zásadní změny a obvykle pracuje s omezenějším rozpočtem. Není to ale pravidlem, interiér se dá zcela proměnit levně a naopak doplnit i za velké peníze. Pokud chcete, aby váš domov vypadal lépe, ale nehodláte provádět zásadní změny, pozvěte si bytového dekoratéra. On pouze interiér dolaďuje, sjednocuje jeho styl a vdechuje mu nový život. Výsledkem je hezký a příjemný prostor. Bytový dekoratér ale nedokáže řešit otázky funkce interiéru. Jeho znalosti jsou omezené a zdaleka ne tak komplexní jako u bytového designéra.

Příkladem může být nákup nového koberce. Bytového dekoratéra bude zajímat jeho barva, vzor, tvar a styl, zkrátka estetické vlastnosti. Naopak bytový designér se bude na koberec dívat mnohem obsáhleji. Samozřejmě bude přemýšlet nad jeho vzhledem, ale vedle toho bude řešit, jak se koberec udržuje, jestli zvládne požadovanou zátěž a jak tlumí hluk a nárazy. Designér správně uvažuje i nad hořlavostí materiálu nebo nad tím, jestli je vhodný pro alergiky a nevede statickou elektřinu.

Kdo je kdo?

Bytový dekoratér i designér vytváří prostory, které odpovídají estetickým nárokům. Oba mohou pracovat v designérských studiích i samostatně, přesto se jejich práce liší. Bytový dekoratér se specializuje na detaily interiéru a rozumí bytovým textiliím, dokáže tak najít ideální záclony a závěsy. Stejně tak vám poradí s výběrem bytových doplňků. Není ale schopen zásadně proměnit interiér nebo jej upravit podle potřeb např. handicapovaného člověka.

Naopak bytový designér umí z naprosto beznadějného a zoufalého prostoru vytvořit příjemné místo, kde se budete dobře cítit a nebudete se bát jej používat. Designér je schopný upravit prostor podle individuálních potřeb jednotlivce a umí se přizpůsobit jeho požadavkům. Dokáže navrhnout mateřskou školku i zubařskou ordinaci, tak aby byly opravdu funkční a současně pěkné na pohled. Práce designéra je tedy komplexnější a složitější.

Jak najít toho pravého?

V České republice na rozdíl od zahraničí nemusí mít bytoví dekoratéři a ani designéři žádné speciální vzdělání. Stejně není nutné, aby absolvovali zkoušky svých znalostí. V podstatě může tuto práci dělat i paní odvedle, k výkonu povolání ji postačí absolvovat libovolný kurz. Někdy bohužel ani to ne. Jako klient tak nemáte vůbec žádnou záruku, že vámi vybraný specialista svému oboru opravdu rozumí a má dostatečné vzdělání. Jako interiérový designér může tak v Česku pracovat prakticky kdokoliv, bez ohledu na své znalosti a zkušenosti, protože na rozdíl např. od USA není nutné k výkonu tohoto povolání licence, která se uděluje na základě ukončeného vzdělání v oboru interiérového designu.

Na první pohled není možné rozeznat skutečného specialistu od nadšeného amatéra. Každý může mít svoje designérské studio a vytvářet interiéry. Výběr kvalitního odborníka tak není vůbec jednoduchý. Na trhu se tak pohybují designéři a dekoratéři, kteří mají odborné znalosti z oblasti interiérového designu získané na k tomu zaměřených vysokých školách, na soukromých školách a akademiích v Česku nebo zahraničí. Stejně tak lidé, kteří se za kvalitní designéry považují po jednom víkendovém kurzu. Při výběru designéra se však neřiďte jen jeho diplomy a certifikáty. Paradoxně i člověk, který má menší teoretické znalosti, vám může vytvořit skvělý prostor. Rozhodující jsou zkušenosti z praxe, schopnost dobré orientace na trhu a v módních trendech a schopnost komunikovat se zákazníkem.

Pokud uvažujete o změně svého interiéru, věnujte výběru designéra nebo dekoratéra čas. Nechte si ukázat výsledky jeho práce a vyžádejte si reference. V žádném případě se nesnažte rozhodnout zbrkle a to ani tehdy, dostanete-li „neopakovatelnou“ nabídku, která už zítra nebude platit. Měníte svůj životní prostor, a proto potřebujete někoho, kdo se vám bude plně věnovat a naslouchat vám. Rovnou můžete vyškrtnout studia, která vše namalují od stolu a jejichž pracovníci nepovažují za důležité si s vámi povídat o vašich představách. Pokud jim stačí rozměry místnosti a rozpočet, zapomeňte na ně. Výsledkem jejich práce může být sice interiér hezký na pohled, ale nevyhovující vašim potřebám.

Řiďte se svými pocity a intuicí. Pokud cítíte, že si s odborníkem rozumíte a vidíte, že vám naslouchá, jste na správné adrese. V žádném případě by vám neměl nutit svoje představy a přesvědčovat vás o tom, že prostě musíte mít to, co je momentálně „in“, i když se vám to nelíbí. Vy si najímáte designéra nebo dekoratéra, aby dal život vašim představám a vytvořil prostor podle vašich potřeb.

 

 

 

Tento web používá cookies. Dalším jeho použitím s tímto souhlasíte.